Blog

Naučte se správně čistit dřevěný nábytek

13.12.2019

Údržba dřevěného nábytku nezabere příliš času ani úsilí. Bez znalosti základních postupů správného čištění se ale neobejdete. Naučte se správně čistit dřevěný nábytek a prodlužte jeho životnost. Zachová si původní vzhled bez vad a skvrn po řadu let. Než se pustíte do jeho údržby, zjistěte si, z jakého materiálu je vyrobený. Správný postup údržby nábytku z masivu či dýhy je totiž odlišný od čištění výrobků z lamina či jiných materiálů.

Čištění dřevěného nábytku / How to clean wooden furniture

Víte, jak správně čistit nábytek z masivu, dýhy, nebo ten lakovaný? Každý materiál vyžaduje své.

 

Nábytek z masivu je náchylnější na znečištění i poškození

Skříně, postele, stoly a další nábytek z masivu vypadá díky přirozené struktuře dřeva nádherně, navíc vyniká svou pevností. Z hlediska údržby a čištění však patří k náchylnějším materiálům, a to zejména v případech, kdy není chráněný lakem nebo olejem. Nábytek z masivu nesmí přijít do kontaktu s tekutinou. Pokud k tomu přece jen dojde, je třeba dřevo okamžitě vysušit mikrovláknovým hadříkem.

Nábytek z masivu doporučujeme čistit s využitím speciálních čisticích prostředků na bázi vosku nebo oleje. Přípravek naneste na hadřík a dřevěnou plochu jemně setřete. Odstraníte prachové částice, současně na ploše dřeva vytvoříte ochrannou vrstvu, která zabrání nadměrnému usazování nečistot  a pronikání tekutin do povrchu. Z masivního jasanového dřeva jsou vyrobeny například odsazené nohy kancelářského stolu TAK nebo oblíbené policové systémy TAK.

Nábytková řada TAK / Furniture range TAK

Nohy kancelářského stolu TAK jsou z masivu. Nezapomínejte je proto čistit přípravky na bázi oleje nebo vosku.

 

Lakovaný nábytek čistěte bez použití silného tlaku

Ochranný nebo barevný lak vytváří na dřevěném nábytku ochrannou vrstvu, která zajišťuje zvýšenou odolnost vůči působení vlhkosti i mechanickému poškození. Čištění lakovaného nábytku je snadné, přesto je třeba dodržet základní pravidla údržby a eliminovat riziko poškození vrstvy laku. Nábytek čistěte vždy navlhčeným (nikoliv mokrým) hadrem, poté jej vytřete do sucha měkkou utěrkou.

Nábytek čistěte bez použití silného tlaku. Mohlo by dojít k poškození laku, případně k nadměrnému vyleštění, které se již nedá vzít zpět. Pokud je lakovaný nábytek znečištěný ve větší míře, použijte zředěný saponát, případně mýdlovou vodu. Zatímco v případě nábytku z masivu je použití přípravků na bázi oleje žádoucí, u lakovaných kousků tomu tak není. Použití olejových čističů může vést k nerovnoměrnému vyleštění povrchu a vytvoření nesouměrné plochy.

 

Nábytek z dýhy – pozor na vysušení a riziko popraskání

Máte doma krásný nábytek z dýhy? Pak čištění a údržbě věnujte zvýšenou pozornost. Stejně jako další přírodní materiály i dýha vyžaduje pro zachování vlastností a poutavého vzhledu pečlivý přístup. Prachu se zbavte s pomocí čisticího přípravku na bázi alkoholu, povrch pak opět setřete do sucha mikrovláknovým hadříkem.

Dýhovaný nábytek se musí pravidelně ošetřovat leštěnkou s přídavkem vosku nebo oleje. Pokud byste nábytek z dýhy pravidelně nečistili a neošetřovali olejovými či voskovými přípravky, mohlo by dojít k nadměrnému vysušení dřeva a následnému popraskání či zkroucení. Oprava nábytku by pak byla velmi nákladná. Pravidelným čištěním a ošetřováním takové riziko zcela odstraníte. Dýhu využíváme jako jeden z mnoha dřevěných materiálů i při výrobě oblíbených modulárních boxů MOVE ME.

MOVE ME Furniture range / Nábytková řada MOVE ME

Modulární boxy MOVE ME se vyrábí z masivního dřeva, dýhy i MDF.

 

Nábytek z lamina je odolný a vyžaduje minimální údržbu

Mezi cenově dostupné a současně odolné materiály, které nevyžadují náročnější údržbu, patří lamino. Dřevotřískové desky potažené laminovacím papírem zalitým pryskyřicí se běžně používají pro výrobu kuchyňských linek, polic nebo dvířek skříní. Snadno a rychle se čistí – stačí povrch setřít čisticím prostředkem nebo mýdlovou vodou. Žádná impregnace, ošetřování ani leštění není potřeba.

Na druhé straně nábytek z lamina špatně snáší dlouhodobé vystavení vodě, a to zejména ve spojích jednotlivých dílů nábytku. Lamino se ve spojích může začít rozlepovat, vlhkost pak bude pronikat hluboko do struktury materiálu a způsobí nevratné poškození. Proto se vyhněte čištění s využitím parních čističů a při údržbě mokrou cestou plochu vždy důkladně vysušte. Lamino nikdy nedrhněte kartáči, drátěnkami nebo abrazivními prostředky. Povrchovou úpravu byste mohli snadno poškrábat. Vyhněte se také použití čističů na bázi rozpouštědel. Dejte přednost teplé mýdlové vodě, která si s většinou nečistot bez problémů poradí.

Na jednoduchost údržby jsme mysleli při vývoji všech nábytkových řad. Proto používáme jen takové materiály, které se snadno udržují a zaručí maximální životnost a krásný vzhled. Stejně tak i naši partneři, se kterými dlouhodobě spolupracujeme. Například firma JECH, která se zaměřuje na výrobu sedaček z masivu a dalších sedacích souprav.

Zavřít

Děkujeme Vám za zájem!

Prosím vyplňte formulář a my se Vám brzy ozveme.