Projekty

Výstavy - Zóna 8SMIČKA Humpolec a Východočeská galerie v Pardubicích

24.9.2021

Dvě výstavy, dva návrhy, jeden materiál

Výstava Nejedna rodina - 8SMIČKA

Zdařilá realizace výstavy Nejedna rodina v humpolecké zóně pro umění 8smičce byla otevřena těsně před restrikcemi vydanými státem z epidemických důvodů. Po pár dnech byla uzavřena a to až do svého konce. Bohužel nemohla být prodloužena. Výstava představila osobnosti, které v minulém režimu měli obrovský přinos pro kulturní scénu mimo oficiální povolené umění. I. M. Jirous, jeho sestra umělkyně Zorka Ságlová a její manžel fotograf Jan Ságl byli navíc humpolečtí rodáci. Třetici pak na výstavě doplnili jejich přátelé a životní partneři - Jiří Padrta,  Ludmila Padrtová, Věra Jirousová a Juliana Jirousová.

8smička Art Zone

Architektura výstavy navržená studiem Schwestern návštěvníka výstavy provedla jejich tvorbou i propletenými vztahy a kličovými událostmi. PROFIL NÁBYTEK se postaral o realizaci vestavného mobiliáře, navrženého pro tuto výstavu. Hlavní konstrukce ze surové MDF desky byla doplněna deskami z dubové dýhy či bílého lamina. Mobiliář sloužil nejen pro vystavování artefaktů "pod sklem", ale ve výstavě se nacházely i prvky, které byly určeny pro posezení s poslechem či pro odpočinek. Minimalistické řešení mobiliáře s propracovanými detaily jsme s architektkami nejprve prototypovaly a poté na místě instalovali a pasovaly do hotové architektury. Výstava, která měla vydržet nápor návštěvníku, kteří mohou na mobiliář sedat, vytahovat rámečky s tiskovinami a aktivně ji používat, bohužel neprošla kvůli uzavření zatěžkávací zkouškou. Po ukončení vyvstala otázka, jak zánovní mobiliář využít. Některé prvky si 8smička nechala pro další užívání a našla jim jinou funkci. Výstavní stoly budou sloužit jako pracovní stoly pro různé workshopy.

Výstava Těsné formy: sonda do sbírky - Východočeská galerie

Nápad dát zbylému nábytku druhou šanci přišel od architektek ze studia Schwestern, které zrovna řešily architekturu nové výstavy ve Východočeské galerii v Pardubicích. Zároveň dostáváme v tomto směru zajímavé impulsy i ze strany společnosti Circu.eu, kteří již od roku 2017 zavádí cirkulární ekonomiku do nábytkářské praxe a se kterými spolupracujeme.

Do architektury nové výstavy instalace se podařilo zařadit věškerý materiál. Pár prvků zůstalo v původní podobě, většina prvků se ale různě upravovala či úplně demontovala a sestavily se nové kusy. Výstava "Těsné formy: sonda do sbírky" totiž ukazuje zejména plastiky, kterým bylo nutné vyrobit podstavce. Výrazným prvek je i velký stůl, který v původní výstavě sloužil jako velká lavice k sezení. V nové výstavě se horní deska zachovala a byla opatřena novou vyšší konstrukcí, aby splnila požadavky nové funkce. Upcycling v praxi a zajímavou výstavu v Pardubicích můžete vidět do konce 17. listopadu na zámku ve Východočeské galerii.

Zavřít

Děkujeme Vám za zájem!

Prosím vyplňte formulář a my se Vám brzy ozveme.