Projekty

Udržitelnost, modularita a interakce: Národní filmový archiv má nové kanceláře

10.4.2024

Po přestěhování ze Žižkova na konci loňského roku se Národní filmový archiv zabydlel v Nuslích. Tam bude do té doby, než se revitalizuje bývalé Nákladové nádraží Žižkov. Firma Profil Nábytek v tandemu s architektonickým studiem Schwestern vytvořily v budově u Botiče naproti Divadlu Na Fidlovačce atraktivní pracovní zázemí pro zaměstnance. Unikátnost a design nových interiérů tkví v tom, že se budou moci v budoucnu z dočasných prostor stěhovat a dále využívat dle potřeb a dispozic. 

Udržitelnost, modularita a interakce: Národní filmový archiv má nové kanceláře

Dřevěné policové regály s tradičními spoji bez jediného šroubu, maximálně funkční, masivní stoly až pro šest lidí najednou nebo roxorové židle tvoří základní mobiliář nábytkové řady TAK, kterou pro Profil Nábytek navrhlo studio Schwestern. Ekologicky šetrný nábytek s pevnou a elegantní konstrukcí sesterské duo Moniky Cihlářové a Ivety Šalamounové v plné míře uplatnilo v návrhu interiérů kanceláří Národního filmového archivu (NFA). 

„Požadavkem bylo vytvořit zaměstnancům atraktivní prostor s kvalitním volným nábytkem, který lze v budoucnu z dočasných prostor zase přestěhovat. Kanceláře NFA se z velké části nacházejí ve třetím patře a jde o formu openoffice. Proto bylo hlavním kritériem jeho optické rozdělení,“ říká Monika Cihlářová. 

Národní filmový archiv

Regálový systém TAK, který zároveň rozděluje a propojuje. Foto: Tereza Práchenská

Nábytek všemi vjemy

Kancelářské prostory dotváří několik různě velkých zasedacích místností s jednacím stolem TAK, někdy oddělené pouze sklem. „Stoly z řady TAK jsou koncipovány jako ústřední bod kancelářského prostoru, kde se lidé setkávají, jednají, pracují, ale i odpočívají a baví se. Reflektují dynamické a kreativní prostředí dnešních kanceláří,“ vysvětluje Iveta Šalamounová. Maximálně funkční, konstrukčně stabilní stůl poskytuje komfortní hloubku jak pro notebook, tak obědové menu. Propracované detaily i materiálové provedení umožňují vnímat kvalitu stolu nejen zrakem, ale i hmatem.

„Každá doba nese vlastní pohled na uživatelský komfort v kanceláři. Dnes, kdy se komunikuje hlavně online, je třeba držet krok s novými technologiemi. Kolekce TAK se ale zároveň ohlíží zpět a podněcuje přirozené jednání v kolektivu a podporuje vzájemnou interakci,“ říká Šalamounová, která nábytkovou řadu TAK pro Profil navrhla. Obě protagonistky studia Schwestern jsou současně dcerami jednoho ze zakladatelů a spolumajitelů firmy Profil Nábytek, Františka Čermáka.

„Módní trendy přichází ve vlnách a zase odchází. My sázíme na pevné truhlářské základy a nestárnoucí, nadčasové materiály. Tradiční spoje doplňujeme prověřenými technologiemi a dbáme na kvalitní zpracování,“ dodává Čermák, původně sám truhlář.

Národní filmový archiv

Jednací stůl TAK se zaoblenými rohy. Foto: Tereza Práchenská

Udržitelnost není v případě této realizace jenom floskulí. Veškerý mobiliář je plně modulární a dá se využít v dalších prostorech, kam se bude NFA v budoucnosti přesouvat.

Národní filmový archiv

Foto: Tereza Práchenská

Zavřít

Děkujeme Vám za zájem!

Prosím vyplňte formulář a my se Vám brzy ozveme.

Zavřít

Děkujeme Vám za zájem!

Prosím vyplňte formulář a my se Vám brzy ozveme.