Blog

Poradíme vám, jak správně volit barvy v interiéru

22.1.2020

Barvy působí na lidskou psychiku a významným způsobem dotváří celkový dojem z interiérového prostoru. Některé barvy dokážou povzbudit a dodat energii, jiné zase uklidňují a podporují koncentraci. Při zařizování interiéru bychom proto měli dbát na správnou kombinaci barev a jejich odstínů s ohledem na typ a účel prostoru. Poradíme vám, jak správně volit barvy pro kanceláře, bytové interiéry nebo zdravotnická zařízení.

IFE Brno

Modrá barva v interiéru působí uklidňujícím dojmem a působí solidně a seriózně.​

 

Při výběru barev zohledněte typ interiéru

Volba konkrétních barev a jejich kombinací se odvíjí od typu interiéru a jeho účelu. Například ve zdravotnických zařízeních by měly být odstíny vybírány tak, aby navodily pocit bezpečí, klidu a odpočinku. Proto se volí světlejší barvy a zpravidla dominuje čistě bílá.

Při realizaci bytových interiérů musí architekt naslouchat potřebám klienta a zjistit, v jakém prostředí se cítí dobře. Někteří lidé preferují spíše monochromní barevnost, jiní zase kontrast více barev. Odstíny se volí i podle účelu dané místnosti. Například sytě červená barva dodává energii a stimuluje konverzaci, a tak se hodí do prostoru jídelny či kuchyně, do ložnice naopak není nejvhodnější.

 

Volba barev do kanceláří s ohledem na firemní identitu

Odstíny kancelářských prostorů se volí s ohledem na firemní identitu a účel. Je na prvním místě motivace zaměstnanců, kterým chcete poskytnou příjemné pracovní prostředí, kde se mohou naplno soustředit a cítit komfortně? Nebo naopak usilujete o vytvoření zázemí, které je extrovertní, podporuje vzájemnou komunikaci a burcuje k maximálním výkonům či kreativitě?

Do kancelářských prostorů se hodí nábytek z řady MOVE ME, u kterého dominuje bílá a černá. Další barvy si pak klient zvolí sám právě podle firemní identity a účelu interiérového prostoru. Díky variabilitě nábytku a možnosti kombinace barevných odstínů snadno dosáhnete kýženého cíle, ať už usilujete o harmonii a uklidňující atmosféru, nebo maximální výkon. Myslete i na to, že výběr barev může sloužit také jako jeden z marketingových nástrojů. Správnou kombinací zapůsobíte na veřejnost a na první pohled se odlišíte od konkurence.

MOVE ME Furniture range / Nábytková řada MOVE ME

Nábytkové řadě MOVE ME dominuje bílá a černá barva, proto se dobře kombinuje takřka se všemi typy interiérů.

 

Jak některé barvy působí na psychiku

Návrháři interiérů doporučují kombinovat maximálně tři barvy, které se budou v prostoru v různé intenzitě opakovat. Jedna barva by měla být dominantní, zbylé dvě pak doplňkové. Při volbě barev můžete vycházet i z jejich působení na psychiku:

Bílá – klasická barva, se kterou neuděláte chybu v žádném interiéru. Uklidňuje, prosvětlí tmavé místnosti a opticky je rozšíří. Prostory s dominantní bílou je dobré ozvláštnit výraznějšími kontrastními barvami.

Černá – působí vážně a seriózně, ale je potřeba s ní zacházet opatrně. Doporučuje se kombinovat se světlejšími odstíny, které vyniknou a prostor rozjasní. Využívejte černou jako barvu doplňkovou, která podpoří zdůraznění konkrétních interiérových prvků.

Červená – výrazná barva, která má schopnost dodat energii a vést k maximálním výkonům. Podporuje komunikaci, může však narušovat schopnost koncentrace a zhoršovat soustředěnost.

Modrá – uklidňující barva, která uvolňuje napětí a přispívá k relaxaci. V bytových prostorách se často volí do ložnic či koupelen. Dobře se kombinuje se žlutou nebo zelenou.

Zelená – považuje se za barvu naděje a návratu k přírodě. Zajišťuje pocit bezpečí. Světlé odstíny zelené jsou dobrou volbou nejen do bytových prostorů, ale zvlášť do relaxačních prostorů ve firmách.

Žlutá – rozzáří tmavé prostory, v pracovnách udrží čistou mysl a podpoří koncentraci. Má schopnost zlepšit náladu a uklidňovat. V interiérech dobře vynikne v kombinaci s tmavšími odstíny, kde vytvoří poutavý kontrastní efekt.

Vliv teplých a studených odstínů – nezáleží jen na barvě, ale samozřejmě i na odstínu. Teplé jsou dynamické a povzbudí fyzickou aktivitu, studené odstíny naopak utlumují.

 

Barevnost interiéru je dána i přirozeností materiálů

Je namístě si uvědomit, že barevnost interiérových prostorů může být dána i přirozeností materiálů. Oranžová měď, červená cihla nebo barva dřevin jsou navíc nadčasové – přežijí trendy a jen tak neomrzí. Na nadčasovost a přirozené propojení s přírodními materiály myslíme při vývoji všech nábytkových řad.

Proto jsou naše kolekce barevně střídmé – klientům doporučujeme volit spíše méně barev pro základní elementy, které si pořizujeme ideálně na celý život. Naopak doplňky mohou být pestrobarevné. Když vás omrzí, snadno je vyměníte. Pro stoly nebo vestavěné skříně volte střídmější barvy, naopak v případě závěsů, paravánů, osvětlení nebo koberců se nebojte sáhnout po odvážnějších odstínech.

U nábytkové řady TAK hraje prim barevnost dřevin a doplňkových materiálů. Kancelářským stolům sluší probarvená MDF a lino na stoly, které je dostupné v krásné barevné škále. Zákazníci dávají přednost světle šedé a pistáciové, mohou se ale odvázat a sáhnou po tmavé zelené, modré, bordeaux a mnoha dalších odstínech.

Nábytková řada TAK / Furniture range TAK

Nábytková řada TAK poskytuje možnost volby barvy desky stolu – vybírat můžete z tlumených, ale také výrazných odstínů.

 

Vsaďte na nadčasovost a vyhněte se pomíjivým trendům. Při výběru barev zohledněte typ a účel prostoru. Pokud si s kombinací odstínů nevíte rady, kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme s návrhem i výrobou nábytku tak, aby odpovídal vašim představám a cílům konkrétního interiéru.

 

Zavřít

Děkujeme Vám za zájem!

Prosím vyplňte formulář a my se Vám brzy ozveme.

Zavřít

Děkujeme Vám za zájem!

Prosím vyplňte formulář a my se Vám brzy ozveme.